Personas kodu jaunais regulējums
2016.gada 19.janvārī stājās spēkā Grozījumi Iedzīvotāju reģistra likumā. Konkrēto grozījumu pārejas noteikumos noteikts, ka personas kodu jaunais regulējums stāsies spēkā 2017.gada 1.jūlijā, kad stāsies spēkā arī Iedzīvotāju reģistra likuma 5.panta trešā un ceturtā daļa un 10.panta pirmās daļas 10.1 un 10.2 punkts.
Paredzēts, ka līdz 2017.gada 30.jūnijam personai tiek piešķirts personas kods, kuru veido vienpadsmit ciparu virkne, no kuriem pirmie seši cipari norāda personas dzimšanas datumu, mēnesi, gadu, bet septītais cipars norāda gadsimtu: cipars “0” apzīmē 19.gadsimtu, cipars “1” – 20.gadsimtu, cipars “2” – 21.gadsimtu. Pirmos sešus ciparus no pārējiem var atdalīt ar defisi.
Pēc 2017.gada 1.jūlija personas kodu veido no vienpadsmit cipariem, nodrošinot personas kodu neatkārtošanos. Personas koda pirmie cipari ir “32”, bet pārējie cipari ir sistēmas automātiski ģenerēti nejauši cipari no “0” līdz “9”. Pirmos sešus ciparus no pārējiem pieciem cipariem var atdalīt ar defisi.
Tātad bērniem, kuri piedzims 2017.gada 1.jūlijā un turpmāk tiks piešķirts personas kods, kurā netiks norādīts dzimšanas datums. Pārējās personas varēs mainīt veco personas kodu uz jauno, ja radīsies šāda vajadzība. Ja šādas vajadzības nebūs, iedzīvotājs varēs turpināt dzīvot ar esošo personas kodu. Respektīvi, persona, kurai personas kods piešķirts līdz 2017.gada 30.jūnijam, sākot ar 2017.gada 1.jūliju, ir tiesīga vienu reizi, personīgi iesniedzot Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei iesniegumu, lūgt, lai maina tai piešķirto personas kodu uz tādu personas kodu, kurā netiek norādīts dzimšanas datums.
Pēc personas koda maiņas nepieciešams saņemt jaunu personu apliecinošu dokumentu, pasi un/vai identifikācijas karti. Citus, iepriekš izdotus dokumentus, personai pēc personas koda maiņas būs jāmaina tikai tad, ja tas noteikts attiecīgo jomu regulējošos normatīvajos aktos.
Svarīgi piebilst, ka personas koda maiņa neietekmē personai iepriekš izdoto dokumentu juridisko spēku.
Lai pierādītu savu identitāti, persona Iedzīvotāju reģistrā pieprasīt varēs izziņu par personas koda maiņu. Savukārt, ja persona centīsies atteikties no saistību pildīšanas, nomainot kodu, jebkuram cilvēkam būs pieejams bezmaksas e-pakalpojums „Iepriekšējā un piešķirtā jaunā personas koda salīdzināšana”, kurā, ievadot iepriekšējo personas kodu, tiks parādīts, kāds ir jaunais personas kods. Taču šī sistēma nestrādās tā, ka tajā varēs ievadīt jauno personas kodu, un tik parādīts vecais personas kods.
Ar 2017.gada 1.jūliju Iedzīvotāju reģistrā būs jāiekļauj arī ziņas par ārzemnieka identifikācijas kodu, kas ierakstīts viņa personu apliecinošā dokumentā, kā arī Latvijas pilsoņiem, Latvijas nepilsoņiem, personām, kuras Latvijā saņēmušas uzturēšanās atļauju, reģistrācijas apliecību vai pastāvīgās uzturēšanās atļauju, ārvalstī piešķirto identifikācijas kodu, kas ierakstīts kompetentas iestādes izsniegtā dokumentā, kurš ļauj personai uzturēties ārvalstī.
12 februāris/2016