Grozījumi “Civillikumā”
Civillikumā stāsies spēkā grozījumi saistībā ar līgumsoda piemērošanu. Šobrīd Civillikuma 1716.pantā ir noteikts, kādiem līguma saistību pārkāpumiem ir piemērojams līgumsods, proti, ja saistība nav izpildīta vispār vai ir izpildīta nepienācīgi. No 2014.gada 1.janvāra šī norma papildināta ar vēl vienu piemērošanas gadījumu – saistība nav izpildīta īstajā laikā (termiņā). Turklāt grozījumi Civillikumā paredz, ka par saistību neizpildi vispār drīkst noteikt tikai tādu līgumsodu, kas ir konkrēti izteikta naudas summa vai cita mantiska vērtība, nedrīkst noteikt vairākkārtīgu vai pieaugošu maksājumu.
Par saistību nepienācīgu izpildi vai neizpildīšanu īstajā laikā (termiņā) var tikt noteikts pieaugošs līgumsods, proti, līgumsods var tikt izteikts procentos, kas aprēķināti par katru kavēto dienu, tomēr maksimālais šāda līgumsoda apmērs ir 10 procenti no pamatparāda vai galvenās saistības summas.
Atbilstoši grozījumiem no 2014.gada 1.janvāra parādniekam vairs nebūs jālūdz tiesu samazināt līgumsodu līdz saprātīgam apmēram, ja tas ir nesamērīgi augsts. Turpmāk tas būs tiesas pienākums pēc savas iniciatīvas vērtēt līgumsoda samērīgumu un līgumsodu samazināt, ja tas ir pārmērīgs.
Turklāt Civillikuma 1843.pantā ir noteikts, ka parādnieka samaksāto daļu no parāda vispirms izlieto procentu dzēšanai, tad paša parāda dzēšanai un tikai pēc tam līgumsoda dzēšanai.
Mainījušies Civillikuma noteikumi arī par procentu pamatlikmi, kas ietverti Civillikuma 1765.pantā.
27 janvāris/2014