Jautājumi un atbildes
Vai naudas aizdevumam vajadzīga oficiāla parādzīme?
Aizdevu pietiekami lielu naudu draugam (kā man likās). Tagad viņš no manis izvairās. Izdevās piespiest, lai viņš paraksta ar roku rakstītu parādzīmi, jo citu pierādījumu man nav. Viņš tagad saka, tas neko nepierādot un uz tiesu man neesot jēgas iet, jo nav parakstīta pie notāra. Ko es varu darīt šādā situācijā?
Saskaņā ar Civillikuma noteikumiem aizdevuma līgumam nav noteikta kāda īpaša noslēgšanas forma, proti, puses var būt vienojušās par to arī mutiski. Galvenais šajā gadījumā ir pierādīt naudas nodošanas faktu aizņēmējam. Ja aizdevums izsniegts skaidrā naudā, par pierādījumu minētā fakta apliecināšanai var kalpot arī Jūsu minētā parādzīme (protams, vispirms ir jāizvērtē tās saturs), tāpat aizdevuma izsniegšanu var pierādīt ar citiem līdzekļiem. Notariāla apliecinājuma neesamībai šajā gadījumā nav izšķirošas nozīmes.
Neliels rēķina pārpalikums - milzu procenti un līgumsods
Labdien! Man ir tāds jautājums: izvācoties no dzīvokļa, paliku parādā dažus latus par televizora rēķinu. Tagad kompānija mani nodevusi parādu piedzinējiem, tie pieprasa no manis trīsreiz lielāku summu tikai par līgumsodu un dažādām izmaksām. Vai tas ir likumīgi?
Vispirms jānorāda, ka, nezinot konkrētus lietas faktiskos apstākļus (pieprasītās naudas summas), nav iespējams sniegt pilnīgi precīzu atbildi uz Jūsu jautājumu. Vienlaicīgi jāuzsver, ka līgumsodam ir jābūt samērīgam ar pamatparādu, un tas nevar kalpot kā kreditora iedzīvošanās līdzeklis uz parādnieka rēķina. To, vai līgumsoda apmērs ir samērīgs, katrā konkrētā gadījumā nosaka tiesa, tomēr judikatūrā līdz šim ir nostiprinājusies atziņa, ka līgumsods noteikti nedrīkst pārsniegt pamatparāda summu.
Tāpat jānorāda, ka pieļaujamo parādu piedziņas kompāniju izdevumu apmēru šobrīd pavisam konkrēti regulē Parādu ārpustiesas atgūšanas likums, un šādas kompānijas nav tiesīgas pieprasīt no Jums naudas summas, kas pārsniedz likumā noteikto parādu piedziņas izdevumu apmēru.
Kur vērsties, lai piedzītu parādu no uzņēmuma?
Vēlos vērsties tiesā pret SIA „X”. Kurā tiesā es varu vērsties un kādā veidā tiek aprēķināta valsts nodeva, ja summa, kuru vēlos piedzīt, ir Ls 6000?
Civilprocesa likuma 26. panta otrā daļā noteikts, ka „prasību pret juridisko personu ceļ tiesā pēc tās juridiskās adreses”. Savukārt Civilprocesa likuma 28. pants nosaka piekritību pēc prasītāja izvēles noteiktajos gadījumos. Piemēram, prasību, kas radusies sakarā ar juridiskās personas filiāles vai pārstāvniecības darbību, var celt tiesā arī pēc filiāles vai pārstāvniecības juridiskās adreses. Prasību par fiziskās vai juridiskās personas mantai nodarītajiem zaudējumiem var celt arī pēc aizskāruma nodarīšanas vietas. Savukārt prasību, kas izriet no darba tiesiskajām attiecībām, prasītājs var celt tiesā pēc savas deklarētās dzīvesvietas vai darbavietas.
Piekritība ir atkarīga no konkrētās situācijas apstākļiem, jo pastāv arī izņēmuma piekritība. Tiesu interneta vietnē tiesas.lv sadaļā „Tiesu darbības teritorija”, ievadot meklētājā pilsētu vai novadu, tiks uzrādītas konkrētajai adresei piekritīgās tiesas kontaktinformācija.
Ja prasības summa sastāda Ls 6000 jeb 8537,23 euro, valsts nodevas apmērs tiek aprēķināts saskaņā ar Civilprocesa likuma 34.panta pirmās daļas 1. punkta c) apakšpunktu, t.i., par prasību, kas novērtējama naudas summā no 5001 lata līdz 20 000 latiem ir maksājama valsts nodeva sekojošā apmērā – 365 lati plus 3,2% no prasības summas, kas pārsniedz 5000 latus (saskaņā ar Civilprocesa likuma grozījumiem, kas stāsies spēkā 2014.gada 1.janvārī – no 7115 euro līdz 28 457 euro, – ir maksājama valsts nodeva 519,30 euro plus 3,2 procenti no prasības summas, kas pārsniedz 7114 euro). Proti, par prasības pieteikumu par parāda piedziņu Ls 6 000 apmērā ir maksājama valsts nodeva Ls 397 apmērā, t.i., 365 lati plus 3,2% no Ls 1000.
Valsts nodeva pārdodot dzīvokli
Vēlos pārdot savu dzīvokli, taču nevaru saprast, vai ir jāmaksā kāda valsts nodeva par tiesību nostiprināšanu?
Pārdodot savu nekustamo īpašumu iesakām pievērst uzmanību līguma noteikumiem un pēc iespējas konsultēties par to ar speciālistiem. Kas attiecas uz valsts nodevu, saskaņā ar Ministru kabineta noteikumu Nr.1250 5.punkta 5.1.apakšpunktu, par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā ir maksājama valsts nodeva 2% apmērā no nekustamā īpašuma vērtības, bet ne vairāk kā Ls 30 000.
Kas sastāda nekustamā īpašuma vērtību – par to jālasa Ministru kabineta noteikumu 8.punktā. Piemēram, pārdodot Jūsu dzīvokli, līgumā norādīts, ka pirkuma maksa ir Ls 10 500, savukārt kadastrālā vērtība – Ls 12 000. Ņemot vērā, ka kadastrālā vērtība ir lielāka nekā pirkuma līgumā uzrādītā, valsts nodeva par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā ir maksājama Ls 240 apmērā, t.i., 2% no kadastrālās vērtības. Līguma noteikumos ir svarīgi iekļaut punktu par izmaksu segšanu par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā, t.i., kura no līguma pusēm uzņemas minētās izmaksas segt.
Kā maksātnespējīgā īpašums pāriet manā īpašumā?
No maksātnespējas administratora izsoles ceļā iegādājos maksātnespējīgā nekustamo īpašumu. Kādas ir turpmākās darbības, lai nekustamo īpašumu zemesgrāmatā reģistrētu uz mana vārda?
Saskaņā ar Civilprocesa likuma 611.pantu Jums mēneša laikā no izsoles norises dienas ir jāiemaksā administratora norādītajā norēķinu kontā pilna pirkuma maksa (Jūsu iemaksātais izsoles nodrošinājums ieskaitāms pirkuma summā) un valsts nodeva par pieteikuma par nekustamā īpašuma nostiprināšanu uz ieguvēja vārda Ls 50,00 jeb EUR 71,14 apmērā.
Pēc naudas līdzekļu saņemšanas, administrators sagatavo pieteikumu tiesai par izsoles akta apstiprināšanu un nekustamā īpašuma nostiprināšanu uz ieguvēja vārda. Jums savukārt šai tiesai ir jānosūta pieteikums par ievešanu nekustamā īpašuma valdījumā. Kad spēkā stājas tiesas lēmums, ar kuru ir nolemts nostiprināt nekustamo īpašumu uz ieguvēja vārda un ievest nekustamā īpašuma valdījumā, Jums ir nepieciešams no tiesas saņemt šo lēmumu ar atzīmi par spēkā stāšanos. Pēc lēmuma saņemšanas Jums ir jādodas pie notāra sagatavot nostiprinājuma lūgumu jaunas tiesības nostiprināšanai. Pēc tam – uz attiecīgo zemesgrāmatas nodaļu iesniegt nostiprinājuma lūgumu, tiesas lēmumu, kā arī pierādījumus par valsts un kancelejas nodevas samaksu.
Pircējs izrādījās maksātnespējīgs - vai nauda zaudēta?
Vēršos pie Jums ar jautājumu sakarā ar maksātnespējas procesu. SIA „Z” no mums iegādājās preces, par kurām mēs neesam saņēmuši samaksu. Tagad uzzinājām, ka SIA „Z” ir pasludināts maksātnespēja process. Ko mēs varam darīt, lai atgūtu naudas līdzekļus par piegādātajām precēm?
Saskaņā ar Maksātnespējas likuma 73.pantu Jums SIA „Z” maksātnespējas administratoram ir jāiesniedz kreditora prasījums. Vajadzīgo ierēdni un adresi varat atrast šeit (https://www.ur.gov.lv/urpubl?act=MNP_PSEARCH), ievadot meklētājā maksātnespējīgā reģistrācijas numuru vai nosaukumu.
Kreditoru prasījums ir jānoformē atbilstoši Maksātnespējas likuma 73.panta prasībām, proti, prasījumā iekļaujot šādu informāciju: 1) prasījuma pamatojumu; 2) prasījuma veidu (nodrošinātais vai nenodrošinātais kreditors); 3) prasījuma apmēru, atsevišķi minot galvenā prasījuma apmēru un blakus prasījumu (līgumsods, nokavējuma procenti) apmēru; 4) prasījuma rašanās laiku; 5) vai kreditors ir atzīstams par ieinteresēto personu Maksātnespējas likuma72.panta izpratnē; 6) kontaktinformāciju, tajā skaitā elektroniskā pasta adresi; 7) bankas konta numuru. Papildus kreditoru prasījumam ir jāpievieno to pamatojoši dokumenti vai to atvasinājumi, kuri ir apliecināti atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.916 „Dokumentu izstrādāšanas un noformēšanas kārtība”.
Atbilstoši Maksātnespējas likuma 73.panta pirmajai un otrajai daļai kreditoru prasījums administratoram jāiesniedz mēneša laikā no dienas, kad maksātnespējas reģistrā izdarīts ieraksts par parādnieka maksātnespējas procesa pasludināšanu. Gadījumā, ja Jūs nokavējat viena mēneša pieteikšanās termiņu, tad kreditoru prasījumu varat iesniegt termiņā, kas nav ilgāks par sešiem mēnešiem no dienas, kad maksātnespējas reģistrā izdarīts ieraksts par parādnieka maksātnespējas procesa pasludināšanu, bet ne vēlāk kā līdz dienai, kad ir sagatavots kreditoru prasījumu apmierināšanas plāns. Ja Jūs minētajos termiņos neiesniedzat kreditora prasījumu, tad Jūs zaudējat kreditora statusu un savas prasījuma tiesības pret parādnieku.
Vēlos kļūt par uzņēmēju - kā reģistrēties?
Gribu uzsākt saimniecisko darbību. Kādā veidā man to labāk noformēt un kas man jādara, lai viss būtu likumīgi?
Persona var nodarboties ar Saimniecisko darbību kā saimnieciskās darbības veicējs, vai dibinot komersantu.
[1] Saimnieciskās darbības veicējam ir vairākas kategorijas, to izvēle atkarīga no plānotās darbības veida, apgrozījuma, gūtie ienākumiem utml. Atšķirīgām kategorijām ir paredzēti atšķirīgi noteikumi attiecībā uz pienākumu reģistrēties VID, maksājamiem nodokļiem un citām formalitātēm. Lai varētu sniegt pilnvērtīgu padomu, būtu nepieciešams tuvāk iepazīties ar visiem apstākļiem.
[2] Saimnieciskās darbības veikšanai var dibināt arī komersantu – individuālo komersantu vai komercsabiedrību (personālsabiedrību, SIA vai AS), atkarībā no darbības veida, personas mērķiem, plānotā apgrozījuma utml. Visizplatītākais no tiem ir SIA.
Komersants ir jāieraksta komercreģistrā. Lai to izdarītu, ir jāiesniedz pieteikums Uzņēmumu reģistram, pievienojot Komerclikumā noteiktus dokumentus. Katram komersanta veidam ir noteikta atšķirīga dibināšanas kārtība, kā arī UR iesniedzamie dokumenti un to noformēšanas prasības.
Esmu parādos, kurus nevaru atmaksāt - kā kļūt par maksātnespējīgo?
Pēdējo gadu laikā esmu paņēmis vairākus kredītus, kurus šobrīd vairs nevaru atmaksāt, ir izveidojušies arī citi parādi. Kas man ir jādara, lai man pasludinātu maksātnespējas procesu.
Lai pasludinātu maksātnespējas procesu, tiesā ir jāiesniedz maksātnespējas pieteikums. Tajā jānorāda esošo parādsaistību apmērs, mantas sastāvs un cita informācija, kas noteikta Civilprocesa likumā. Pieteikumam ir jāpievieno pierādījumi, kas apliecina norādīto informāciju.
Ņemiet vērā, lai iesniegtu tiesā maksātnespējas procesa pieteikumu, ir jārēķinās ar vismaz šādiem izdevumiem: valsts nodeva par fiziskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu (Ls 50,00), administratora vienreizējā atlīdzība (Ls 400,00). Iesniedzot pieteikumu tiesai, ir jāpievieno pierādījumi par to, ka jums ir šādi naudas līdzekļi. Maksātnespēju tiesa pasludinās, ja būs ievērotas formālās prasības un būs pierādīts, ka esošo parādu apmērs pārsniedz Ls 5000, un tos nav iespējams samaksāt. Vai arī nākotnē nebūs iespējams nokārtot parādus, kas pārsniedz Ls 10 000 un kuru izpildes termiņš iestāsies viena gada laikā.
Vai mans parādnieks tiešām kļuvis par maksātnespējīgo?
Pārdevu sev piederošu automašīnu radiniekam. Tā tika pārreģistrēta uz pircēja vārda, bet pirkuma līgumā vienojāmies, ka pircējs man maksās pa daļām. Nesen uzzināju, ka pircējam ir pasludināts maksātnespējas process. Kā es varu pārliecināties, vai maksātnespējas process tiešām ir pasludināts, un kas man jādara, lai es saņemtu nesamaksāto pirkuma maksu.
Informācija par to, vai un kad ir pasludināts kādas fiziskās vai juridiskās personas maksātnespējas process (kā arī informācija par iecelto procesa administratoru) ir norādīta Maksātnespējas reģistrā, kas pieejams: https://www.ur.gov.lv/urpubl?act=MNP_PSEARCH.
Jums kā maksātnespējīgās personas kreditoram ir tiesības iesniegt savu prasījumu attiecīgajam maksātnespējas administratoram. Tas jādara 1 mēneša laikā no dienas, kad Maksātnespējas reģistrā ir veikts ieraksts par pircēja maksātnespējas procesa pasludināšanu.
Maksātnespējas likuma 73. panta ceturtajā daļā ir noteikta konkrēta informācija, kas obligāti jānorāda kreditora prasījumā. Gadījumā, ja esat jau nokavējis šo 1 mēneša termiņu, savu prasījumu varat iesniegt 6 mēnešu laikā no dienas, kad Maksātnespējas reģistrā ir veikts ieraksts par procesa pasludināšanu. Tomēr šādā gadījumā jums nebūs balsstiesību kreditoru sapulcēs. Turklāt ir jāņem vērā, ka maksātnespējas process jebkurā brīdī var tikt pabeigts (arī ātrāk par 6 mēnešiem) un pēc tam kreditori, kas nav pieteikušies maksātnespējas procesa laikā, zaudē prasījuma tiesības pret parādnieku.
Ja maksātnespējas administrators Jūsu kreditora prasījumu atzīs, visticamāk, saņemsiet vismaz daļu no sava prasījuma. Šī daļa ir atkarīga no parādnieka ienākumiem maksātnespējas procesa laikā, parādniekam piederošās mantas apmēra un kopējās pieteikto kreditoru prasījumu summas.